Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Aktualnosci

nasi partnerzy

„Dzieci wrzesińskie” – akcja: digitalizacja

dodane: środa 16 maja 2012

W 2010 roku dziękowaliśmy za uratowanie z pożogi, rok temu za propagowanie historii strajku, w tym za wprowadzenie zbiorów w XXI w. i… dalej. 13 maja niedzielę w Muzeum Regionalnym we Wrześni spędzili jego przyjaciele i sympatycy, by świętować oficjalny debiut „Orędownika Wrzesińskiego” na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.
„Cyfrowy regionalista” to temat niedzielnego spotkania. A wszystko zaczęło się od „Orędownika”…


zdjecie


- Wiedzieliśmy, że musi przejść na zasłużoną emeryturę. Jedyna opcja to byt cyfrowy, ale digitalizacji nie mogliśmy przeprowadzić w warunkach muzealnych – mówi S. Mazurkiewicz, dyrektor muzeum. - Zależało mi na przekonaniu władz Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu o pilności i konieczności zdigitalizowania „Orędownika”. I udało się!
Dlatego „Niedziela w muzeum” była nie tylko okazją do złożenia sprawozdania z działalności w 2011 r. i podziękowania darczyńcom, ale przede wszystkim peanem ku czci wirtualnych wcieleń, jakie przybrać mogą tradycyjne zbiory.


zdjecie


Spotkanie uświetniły dwie znakomite prelekcje. Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu, w prezentacji „Problematyka digitalizacji materiałów archiwalnych na przykładzie Archiwum Państwowego w Poznaniu”, mówił o blisko 14 kilometrach składowanych w nim akt.


zdjecie


Tymczasem wykład pt. „Rewolucja w bibliotece – o cyfryzacji zasobów, automatyzacji usług i nowoczesnym wymiarze komunikacji z użytkownikiem” był niczym koncert w wykonaniu Emilii Karwasińskiej z Oddziału Informacji i Transferu Wiedzy oraz Piotra Karwasińskiego, wicedyrektora ds. usług i użytkowników Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Koncert, bo prelegenci, niczym sceniczny duet, znakomicie uzupełniali swoje wystąpienia.
- Elektroniczna biblioteka ma 60 tys. tytułów czasopism elektronicznych, 11 tys. e-booków, korzysta z przeszło 70 baz danych i ma dostęp do zbiorów m.in. Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Z jednej książki może korzystać w tym samym czasie 30 użytkowników. E-booki nie niszczą się, nie płacimy za ich magazynowanie i przechowywanie. Są dostępne nawet w niedzielę wieczorem, gdy biblioteka jest zamknięta – mówi P. Karwasiński. – Rozwój biblioteki elektronicznej wcale nie oznacza śmierci biblioteki tradycyjnej. Jesteśmy biblioteką hybrydową, internet uzupełnia naszą ofertę książek. Biblioteki elektroniczne nie spowodowały spadku czytelnictwa tradycyjnych książek. Wprost przeciwnie – odkąd Biblioteka Uniwersytecka umożliwiła zamawianie książek przez internet, studenci wypożyczają ich o jedną czwartą więcej, czyli o 50 tys. rocznie.
- Informatyzacja zmieniła całkowicie oblicze biblioteki – dodała E. Karwasińska.
Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa. W muzealnych gablotach zaprezentowano w oryginale te materiały, które zostały już częściowo przeniesione na nośnik cyfrowy, m.in. egzemplarze wydawnictw sprzed 1945 roku, akta wrzesińskiej policji budowlanej, archiwalne kasety z nagraniami wypowiedzi uczestników strajku dzieci wrzesińskich.
I nagle, jak z nieba, na zebranych spłynął głos pierwszego kustosza muzeum – Antoniego Ciszaka. Wszystko dzięki temu, że nagranie z kasety, którą można by odtworzyć jedynie, przy odrobinie cudu, na szpulowym magnetofonie, przetworzono cyfrowo.
I tak ten wzruszający moment dał początek rozmowom kuluarowym przy kawie.
Dodajmy, że rano gośćmi muzeum byli uczestnicy XXXI Ogólnopolskiego Rajdu im. Dzieci Wrzesińskich. (eski)

W tym roku, za podjęcie działań w zakresie cyfryzacji dziedzictwa kulturowego, muzeum dziękowało:
- Henrykowi Krystkowi, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Poznaniu,
- Arturowi Jazdonowi, dyrektorowi Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu,
- Piotrowi Karwasińskiemu, wicedyrektorowi ds. usług i użytkowników Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu,
- Emilii Bąbol, kustoszowi Czytelni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu,
- Jolancie Noskowiak, kierownikowi Pracowni Mikrofilmowania i Digitalizacji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu,
- Małgorzacie Kaczmarek, kierownikowi Pracowni Reprograficznej Archiwum Państwowego w Poznaniu,
- Tomaszowi Balcerkowi, pracownikowi Pracowni Reprograficznej Archiwum Państwowego w Poznaniu,
- Barbarze Burek-Śmigielskiej,
- Andrzejowi Bąkowi, szefowi Studia Nagrań Radia Merkury Poznań,
- Elżbiecie Bajońskiej-Bąk, szefowej Fonoteki Radia Merkury Poznań,
- firmie DigitalCenter
- Archiwum Państwowemu w Poznaniu,
- Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu.
WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project