Lekcja historii dla niemieckich gości

dodane: wtorek 4 września 2012

Od 31 sierpnia do 4 września we Wrześni przebywała oficjalna delegacja z partnerskiego miasta Garbsen pod przewodnictwem wiceburmistrza Hartmuta Büttnera. Towarzyszyła jej 23-osobowa orkiestra dęta Big Band Gimnasium. Choć punktem kulminacyjnym pobytu Niemców był udział w Dożynkach Gminnych w Obłaczkowie, to całe sobotnie (1 września) przedpołudnie spędzili na zwiedzaniu miasta i muzeum.
- Szkołę Podstawową nr 1 i halę widowiskową zaprezentował gościom burmistrz Waldemar Grześkowiak - mówi Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni. – Jedna z pań zażyczyła sobie odwiedzić miejskie targowisko. Kierując się w stronę miasta przystanęliśmy przy figurze św. Stanisława i przed sądem. Pod farą zachwyt wzbudził pomnik Jana Pawła II. Pytano, czy papież gościł w naszym mieście, dopytywano o symbolikę drzwi i napisów towarzyszących pomnikowi. W muzealnej klasie szkolnej nie zabrakło chwil wzruszenia – dodaje dyrektor. – Po wizycie w muzeum niejako wspólnie wysnutym wnioskiem był ten, że na przestrzeni naszej historii co rusz pojawiają się tarcia polsko-niemieckie. To jest jednocześnie doskonałą lekcją pokory dla obu narodowości. (eski)

Fotorelacja: