94. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

dodane: czwartek 27 grudnia 2012

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem uczczono 94. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Na zaproszenie Burmistrza Wrześni i Stowarzyszenia „Wiara Lecha” 27 grudnia na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej spotkali się przedstawiciele wrzesińskich organizacji.
Zagaił Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni:
- Powstanie we Wrześni wybuchło 28 grudnia 1918 r. Tereny powiatu wrzesińskiego zostały wyzwolone bez walk. Następnie batalion wrzesiński przyczynił się do wyzwolenia spod jarzma zaborcy północno-wschodniej Wielkopolski i zachodnich Kujaw. W walkach powstańczych poległo 55 mieszkańców ziemi wrzesińskiej. Pochowani zostali na cmentarzach powiatu wrzesińskiego, jak i w miejscach walk na froncie. Społeczeństwo ziemi wrzesińskiej zawsze okazywało najwyższy szacunek zarówno poległym, jak i tym powstańcom, którzy przeżyli. Szczególnie w okresie międzywojennym pamiętano o rocznicy wybuchu powstania.

Jarosław Czyż, przedstawiciel Stowarzyszenia „Wiara Lecha”, zaprosił zebranych do obejrzenia widowiska patriotycznego. 29 grudnia na placu przed Samorządową Szkołą Podstawową nr 1 odbędzie się spektakl historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.
Muzeum Regionalne we Wrześni także uczciło rocznicę powstania. Od kilku dni gmach dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej zdobią (zgodnie z tradycją wywieszania): 1. flaga narodowa, 2. flaga Wielkiego Księstwa Poznańskiego, 3. orzeł wrzesiński, 4. i 5. Poraj wrzesiński. (muz)