Bogdan Rymanowski gościem biblioteki i muzeum

dodane: poniedziałek 18 marca 2013

12 marca Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września gościły Bogdana Rymanowskiego, dziennikarza telewizji TVN i TVN24, który promował swoją najnowszą książkę „Ubek”.
Przyjazd Bogdana Rymanowskiego związany był z kolejną odsłoną Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego, cyklicznej imprezy organizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Września.
Pierwszym punktem wizyty Bogdana Rymanowskiego we Wrześni było spotkanie z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Dziennikarz w luźnej, swobodnej atmosferze, znanej choćby z jego programu autorskiego „Kawa na Ławę”, przybliżył młodym wrześnianom kulisy funkcjonowania aparatu Służby Bezpieczeństwa. W ratuszu dziennikarz TVN-u spotkał się z burmistrzem Tomaszem Kałużnym.

Gość Wrzesińskiego Kalejdoskopu Literackiego zwiedził także sale ekspozycyjne Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Duże wrażenie, jak sam przyznał, zrobił na nim najstarszy zachowany polski film fabularny „Pruska kultura” oraz oryginalny zeszyt uczestnika strajku – Bronisława Klimasa.
Spotkanie autorskie z Bogdanem Rymanowskim odbyło się w sali wystaw czasowych wrzesińskiego muzeum. Dziennikarz opowiadał o pracy przy tworzeniu programu „Kawa na Ławę”.

- Nie każdy nadaje się do tego programu. Nie może to być osoba recytująca partyjne formułki, lecz o niezależnym myśleniu, umiejąca rozmawiać nie tylko na tematy polityczne – mówił Bogdan Rymanowski.
Nieoczekiwanie bardzo dużo emocji wzbudziła dyskusja o książce „Ubek”, będąca rozmową z Januszem Molką, działaczem solidarnościowej opozycji, który okazał się gorliwym agentem i funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Niektórzy z uczestników spotkania zinterpretowali książkę jako próbę usprawiedliwienia agenta, od czego Bogdan Rymanowski kategorycznie i jednoznacznie się odciął.

- Moją intencją było pokazanie działalności aparatu Służby Bezpieczeństwa, a każdą wypowiedź Janusza Molki konfrontowałem z osobami, na które donosił – mówił dziennikarz TVN-u i TVN24.
W spotkaniu z Bogdanem Rymanowskim uczestniczyło około 80 osób. (muz)