MUSEION WRZESIŃSKI zeszyt 2 już do nabycia

dodane: czwartek 21 marca 2013

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oddaje w ręce miłośników historii lokalnej kolejny, drugi już zeszyt Museionu wrzesińskiego. Czeka na niego z niecierpliwością wielu czytelników, a i także sami autorzy artykułów wręcz przypominali się nader często, aby jak najszybciej opublikować następny zeszyt. W drugim numerze gościmy aż ośmiu autorów artykułów problemowych. Są to zapewne nieobce nazwiska dla wielu wrześnian. Michał Pawełczyk nakreśla życiorysy dwóch nekielskich księży z II poł. XIX w. Niestety nie ma już pośród żyjących, znawcy historii poczty i pasjonata stempli pocztowych, Mariana Jackowskiego. Jeszcze przed śmiercią podczas, ciężkiej choroby zdążył przygotować kontynuację opowieści rozpoczętej w poprzednim zeszycie Museionu, o historii wrzesińskiej poczty czytanej z odcisków stempli pocztowych. Szymon Paciorkowski rozjaśnia sprawę spolszczenia w okresie II RP dotychczasowego niemieckiego Sądu Powiatowego we Wrześni. Czesław Kazecki przypomina o mało znanym fakcie istnienia lotniska wojennego w Gulczewie we wrześniu 1939 r. Marian Torzewski zagłębił się w opowieść o okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej widzianej oczyma niemieckich lekarzy we Wrześni. Michał Sypniewski przypomniał, czy wręcz wydobył na światło dzienne życiorysy dwóch postaci: Lucjana Najrzała i Leona Wesołowskiego. Jego brat, następny autor, Tomasz Sypniewski opowiada o tragicznych wydarzeniach na ulicach Strzałkowa z października 1948 r. Zaś Wiesław Kubiak pochylił się nad krótkim epizodem istnienia po II wojnie światowej chóru śpiewaczego w Gozdowie. Natomiast ja poświeciłem swoją uwagę kolejnej części zbiorów naszego muzeum – działowi bibliotecznemu (czyli muzealiom bibliotecznym) i księgozbiorowi naukowemu oraz zmianom w krajobrazie urbanistycznym, jakie zachodziły, także w ostatnich latach, przy ulicy Ratuszowej we Wrześni. Na koniec zeszytu przedstawiamy wydarzenia oraz działalność wrzesińskiego muzeum w latach 2011-2012. Liczymy na kolejne żywe przyjęcie owoców pracy wrzesińskich historyków-regionalistów.

museion 2

Publikacja do nabycia w Muzeum, cena 20,00 zł. Serdecznie zapraszamy.

Sebastian Mazurkiewicz