Dzień Dziecka w średniowiecznej krainie

dodane: wtorek 4 czerwca 2013

„W średniowiecznej krainie” to hasło tegorocznej imprezy z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanej przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Września. Rodzinny festyn przyciągnął tłumy najmłodszych wrześnian oraz ich rodziców i dziadków.
Każdy, kto w sobotę, 1 czerwca, przekroczył „wrota” wrzesińskiego muzeum oraz biblioteki, mógł cofnąć się w czasie przynajmniej o parę setek lat, w czasy wieków średnich. Aby oddać klimat epoki, organizatorzy przygotowali warsztaty: tkacki, garncarski oraz kowalski; własnoręcznie można było ulepić garnek, rozpalić oraz kontrolować kowalskie palenisko.
Gości witał Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, przebrany na tę okazję w strój kozackiego atamana. W trakcie rodzinnego pikniku na dziedzińcu biblioteki i muzeum nie zabrakło konkursów z nagrodami, nawiązujących do klimatu epoki oraz wspólnych tańców i zabaw. Na „krnąbrnych” czekały dyby ustawione w centralnym miejscu dziedzińca.
Dzień Dziecka był również dniem otwartym w muzeum. Zwiedzający mieli możliwość bezpłatnego obejrzenia wszystkich muzealnych eksponatów oraz filmów towarzyszących ekspozycji. W rodzinnej imprezie wzięło udział około 900 osób. (muz)