Z zakamarków szuflady do muzeum

dodane: czwartek 13 czerwca 2013

„Z zakamarków szuflady” to tytuł najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich. Ekspozycja została przygotowana przez słuchaczy Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Oficjalne otwarcie odbyło się 7 czerwca w sali wystaw czasowych. Ideą wystawy jest zaprezentowanie szerszej publiczności rzeczy często zapomnianych, pozamykanych w szafach, w szufladach, które mają dużą wartość sentymentalną. Opiekunem artystycznym ekspozycji jest plastyk Beata Borowczyk.
- Początkowo z niepokojem podeszłam do tego pomysłu. Nie wiedziałam, co znajdziemy w szufladach. Okazało się, że z każdym przedmiotem łączy się jakaś historia, wspomnienie - na przykład obrus, który przypomina o narodzinach dziecka. Dziękuje wam za te skarby – powiedziała Beata Borowczyk.
Kilka słów dodała również Grażyna Ladorska, koordynator wystawy z ramienia Wrzesińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Swoje szuflady „opróżnili” dla nas nie tylko członkowie naszego uniwersytetu. Również osoby, które miały taką potrzebę, którym w duszy gra. Jest to dla nich wielką radością, gdy uszczęśliwiają innych. Jest tu choćby ten ptak podarowany przez pana Kuczorę, jest jadalny – mówiła Grażyna Ladorska.
Mówiąc o idei wystawy Grażyna Ladorska zacytowała wiersz Adama Asnyka „Do młodych” – „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy/Choć macie sami doskonalsze wznieść/Na nich się jeszcze święty ogień żarzy,/I miłość ludzka stoi tam na straży,/I wy winniście im cześć!”.
Wystawa to swoisty kolaż różnych technik artystycznych. Nie brakuje zatem rysunków, obrazów, płaskorzeźb, haftów czy koronek.
Ekspozycję można oglądać do 12 lipca. (muz)

Fotorelacja: