Wizyta gości z Mołdawii

dodane: wtorek 9 lipca 2013

10-osobowa delegacja z Mołdawii przez 10 dni gościła we Wrześni. Wśród wielu instytucji, które odwiedzili Mołdawianie znalazło się również Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września.
Goście z Mołdawii przyjechali na zaproszenie wrzesińskich samorządów - powiatowego oraz gminnego, a także Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr”. Ideą i celem wizyty było zapoznanie się z działalnością i funkcjonowaniem demokracji lokalnej.
Pierwszy tydzień wizyty mołdawskich gości to zapoznanie się z działalnością Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni. Następnie rolę opiekuna zagranicznych gości przejął na siebie dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, Sebastian Mazurkiewicz. Mołdawianie zapoznali się z funkcjonowaniem placówki muzealnej m.in. z katalogowaniem, ewidencjonowaniem przechowywaniem zbiorów.

Wraz z dyrektorem Sebastianem Mazurkiewiczem oprócz muzeum regionalnego mołdawscy goście zwiedzili m.in. zespół parkowo-pałacowy na Opieszynie, willę starosty, kościół farny oraz drewniany kościół na Lipówce.
Ostatnim punktem wizyty pod opieką Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni był wyjazd do Gniezna i zwiedzanie zabytków pierwszej stolicy Polski.
(muz)