22 stycznia 1863 r. na terenie Królestwa Polskiego, pod zaborem rosyjskim wybuchło powstanie narodu polskiego przeciw panowaniu moskiewskiemu. Ideą zrywu było wyzwolenie dawnych ziem Rzeczypospolitej, gdzie jedność mają stanowić narody Polski, Litwy i Rusi (dziś używamy terminu Ukraina). Idea ta miała swoje odbicie w symbolice powstańczej.
W sobotę 21 stycznia 2023 r. muzeum będzie nieczynne. Zapraszamy na uroczystości 160. rocznicy Powstania Styczniowego 1863-1864 22 stycznia 2023 r
Z przyjemnością informujemy, że ukazało się trzecie, poprawione i uzupełnione wydanie Wrzesińskiego Słownika Biograficznego pod redakcją Romana Nowaczyka [STAŃCZYKA]. Wydanie zawiera biogramy uwzględnione w poprzednich wydaniach oraz nowe dotyczące m.in. powstańców wielkopolskich, weteranów walk w czasie II wojny światowej oraz zasłużone dla regionu wrzesińskiego osoby, które zmarły w ostatnim dziesięcioleciu.
Pośrodku cmentarza parafialnego na Berdychowie, na centralnej alei, w 1872 r. z fundacji Józefa Kalasantego Jakubowskiego (1788-1877), wystawiono kamienny pomnikowy krzyż. Pomnik wykuty jest z piaskowca. Składa się z krzyża z postacią konającego Chrystusa, który osadzony jest na kamiennym, prostopadłościennym cokole. Od strony lica na płaszczyźnie pionowej wykuto dwa rozmieszczone w dwóch miejscach napisy. W części centralnej "J.K.J. 1/10 1872" - z inicjałami fundatora i datą ustawienia pomnika. Poniżej napis informujący o samym fundatorze: "Fund. Józef Kalas. Jakubowski od 1812 profesor emeryt. Rodak z Kaczanowa". Pomnik ten jest sygnowany. Na jednej ze ścian bocznych postumentu, w górnej jego części, umieszczono napis o autorze: „Zamecki z Poznania fet''.
W środę 11 stycznia 2023 r. w Szubinie odbyła się uroczystość 104 rocznicy boju o to miasteczko podczas Powstania Wielkopolskiego w styczniu 1919 r. Główny punkt uroczystości odbył się na cmentarzu parafialnym przy mogile-pomniku powstańców wielkopolskich, gdzie oddano hołd walczącym o odzyskanie niepodległości spod niemieckiego jarzma i odmówiono modlitwę. Znicze pamięci i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, reprezentant Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele szkół, organizacji i stowarzyszeń z ziemi pałuckiej. W imieniu społeczeństwa ziemi wrzesińskiej wiązankę kwiatów złożyli pracownicy Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Od 2023 r. w naszym muzeum rezerwację terminów zwiedzania i usługi przewodnickiej przyjmowana jest drogą elektroniczną przez system rezerwacji.
Społeczeństwo Wrześni we wtorek 27 grudnia w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oddało hołd powstańcom, którzy walczyli i wyzwolili Wielkopolskę spod niemieckiego panowania.
Przy mogile-pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni zebrali się przedstawiciele władz samorządowych powiatu wrzesińskiego na czele ze Starostą Wrzesińskim Dionizym Jaśniewiczem i Przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Przyjemskim, miasta i gminy Września na czele z Burmistrzem Tomaszem Kałużnym i Przewodniczącym Rady Miejskiej Bogdanem Nowakiem. Obecne były poczty sztandarowe Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. 68 Pułku Piechoty, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego we Wrześni. Ponadto przedstawiciele służb mundurowych Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, kombatanci, bracia kurkowi, rzemieślnicy, harcerze, członkowie stowarzyszeń, organizacji i mieszkańcy miasta.
W piątek 16 grudnia 2022 r. wrzesińscy muzealnicy i eksploratorzy gościli z roboczą wizytą na Ziemi Sochaczewskiej. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie odbyło się spotkanie, na którym omówiono sprawę projektu „Powrót do domu”.
Projekt i wykonanie: AJT Project