Zapraszamy na uroczystość patriotyczną!
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich jest placówką dbającą o pamięć o historycznym wydarzeniu Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich i jego uczestnikach.
W 2019 r. Muzeum zwróciło się z wnioskiem do Instytutu Pamięci Narodowej o wpis do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski groby uczestników Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich z 1901 r. znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Września. W ewidencji ujęto 7 takich grobów. Jednym z nich jest grób Anastazji Wojciechowskiej (ur. 19 lutego 1888 r., zm. 1 czerwca 1967 r.) znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni, ujęty jest w krajowej ewidencji grobów weteranów pod numerem 52.
W PIĄTEK 29 MARCA 2024 R. EKSPOZYCJA MUZEALNA CZYNNA W GODZ. 9:00 – 15:00
W SOBOTĘ 30 MARCA 2024 R. EKSPOZYCJA MUZEALNA NIECZYNNA
W piątek 22 marca 2024 r. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich odwiedziła dr Aldona Molesztak, wykładowca na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Do Wrześni przyjechała na badania w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, która realizuje grant badawczy „Patriotyzm w koncepcji pedagogiki konserwatywnej i katolickiej” prowadzony przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W czwartek 21 marca 2024 r. powtórnie przybyła do Wrześni Magda Hueckel przygotowująca projekt "Kolekcja Wrzesińska 2024". Poprzednim razem odwiedzając Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapoznała się z historiami i ciekawostkami naszego miasta i okolicy przedstawionymi przez dyrektora placówki Sebastiana Mazurkiewicza. Tematy kulturowe, etniczne i historyczne bardzo interesują autorkę projektu. W tym celu wykonała fotografie imprezy „Powitanie Wiosny. Marzanna w Grzybowie” w Rezerwacie Archeologicznym. Dyrektor muzeum obwiózł fotografkę także po innych miejscach gminy Września z ciekawymi historiami, zawitali m.in. do Marzenina, Marzelewa czy Kaczanowa.
Na strychu budynku dawnej szkoły w Bardzie Roman Swancar odnalazł tablicę pamiątkową. Skontaktował się z Łukaszem Cichym ze Stowarzyszenia Bez Granic Września „Wrzos”. Członkowie stowarzyszenia dokonali dalszej penetracji strychu budynku szkolnego, w którym w okresie II wojny światowej znajdował się posterunek niemieckiej schutzpolizei. Została tam ukryta prawdopodobnie we wrześniu 1939 r. przez nauczycieli szkoły w Bardzie.
W dniach 14 i 15 marca 2024 r. w Strzelnie (powiat mogileński) odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające Leona Wesołowskiego ps. „Wichura”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcę organizacji antykomunistycznej „Zielony Trójkąt”.
W dniach 14 i 15 marca 2024 r. w Strzelnie (powiat mogileński) odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające Leona Wesołowskiego ps. „Wichura”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcę organizacji antykomunistycznej „Zielony Trójkąt”.
Koncepcja budowy basenu miejskiego we Wrześni ma już 84 lata. Do budowy basenu miejskiego w latach 1940-1941 przystąpiły niemieckie władze okupacyjne. Basen umiejscowiono w części na gruntach parku miejskiego i w części na gruntach parafialnych po zachodniej stronie ulicy Gnieźnieńskiej. Miejski basen kąpielowy i pływacki miał służyć przede wszystkim niemieckim żołnierzom oraz przybywającym do Wrześni osadnikom niemieckim.
Projekt i wykonanie: AJT Project