Sprawa wrzesińska, czyli jak ponad 120 lat temu nazywano Strajk Szkolny Dzieci Wrzesińskich, odbiła się szerokim echem w trzech zaborach. Jednak największy rozgłos o buncie dzieci we Wrześni rozniósł się w Krakowie, w zaborze austriackim, gdzie Polacy mieli pewną możliwość publicznego wypowiadania się we własnym języku ojczystym.
Uwaga - muzeum nieczynne w sobotę 18 listopada 2023 r.
10 listopada 2023 r. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości we wrzesińskim muzeum odbyło się uroczyste zakończenie Festiwalu Filmów im. Dzieci Wrzesińskich – konkursu filmowo-fotograficznego skierowanego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych.
Zapraszamy do uczestnictwa w Narodowym Święcie Niepodległości !
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich wraz z Fundacją Dzieci Wrzesińskich upamiętniają swoją działalnością historyczne wydarzenie jakim był strajk szkolny polskich uczniów przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim w latach 1901-1902. Jednym z elementów promocji są seanse filmu „Miasto młodych buntowników”, który opowiada właśnie o tamtych historycznych wydarzeniach.
Szanowni widzowie i czytelnicy wystawy oraz albumu „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”!
Ostatnie półtora roku poświęciliśmy na realizację projektu „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”. Jesteśmy wdzięczni, że tak wiele osób otwarcie przyjęło i wspomogło nasz pomysł na pokazanie i promocję naszego regionalnego wrzesińskiego dziedzictwa kulturalnego i religijnego jakim są wizerunki maryjne uwiecznione w obrazach i ikonach znajdujących się w 44 obiektach sakralnych na terenie ziemi wrzesińskiej (tereny należące do powiatu wrzesińskiego w przeszłości i obecnie).
W niedzielę 22 października 2023 r. wzięliśmy udział w akcji „Zapal znicz pamięci”. Oddaliśmy hołd Polakom pomordowanym w zbrodniach wojennych przez niemieckiego okupanta jesienią 1939 r. Znicze zapłonęły w miejscach pamięci pod budynkiem dawnego więzienia sądowego (ul. Sądowa) i przy zbiorowej mogile pomordowanych Polaków na cmentarzu parafialnym (ul. Gnieźnieńska).
31 października przypada rocznica ogłoszenia w 1517 r. przez zakonnika, augustianina Marcina Lutra 95 tez przeciwko odpustom na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Zapoczątkowało to proces w Kościele zwanym reformacją. W jej wyniku wyodrębniły się nowe Kościoły nazywane ewangelickimi. Nowe prądy religijne dotarły także do Wielkopolski. Miłosław w II połowie XVI w. stał się jednym z głównych ośrodków protestantyzmu na naszym terenie. W 1555 r. kościół miłosławski przejęli Luteranie, zaś w 1570 r. kościół w Bardzie przejęli Bracia Czescy. 12 lipca 1607 r. w kościele w Miłosławiu odbył się synod zborów wielkopolskich. Potwierdził on ortodoksyjność Konfesji Augsburskiej i potępił wszelkie sekty.
Jak co roku zapraszamy wrześnian do wzięcia udziału w akcji „Zapal Znicz Pamięci”. Akcja organizowana przez pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej wraz z rozgłośniami regionalnymi Polskiego Radia ma na celu upamiętnić Polaków pomordowanych przez Niemców w pierwszych tygodniach II wojny światowej, jesienią 1939 r. Od samego początku do akcji przystąpiło Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Zapraszamy do oddania hołdu pomordowanym przez zapalenie znicza pamięci.
Projekt i wykonanie: AJT Project