Film dokumentalny „Miasto młodych buntowników” opowiadający o strajku szkolnym Dzieci Wrzesińskich w 1901 r. cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ostatnim tygodniu pokazaliśmy kolejne seanse filmowe dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żydowie oraz dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gnieźnie. Szeroko o naszej promocji napisał ostatni „Gnieźnieński Tydzień”. W następnej kolejności udajemy się do Czeszewa nad Wartą, Nekli i Targowej Górki.
W piątek 17 lutego 2023 r. w pałacu w Miłosławiu odbyła się promocja publikacji „Sewerynowi Mielżyńskiemu w 150. rocznicę śmierci”.
W 1872 r. przystąpiono do wytyczenia miejsca pod budowę linii kolei gnieźnieńsko-oleśnickiej biegnącej nieopodal miasta Wrześni dającej połączenia z Gnieznem i Jarocinem. W marcu 1873 r. przystąpiono do budowy. Ostatnie prace inżynieryjne trwały do końca 1874 r. W styczniu 1875 r. rozpoczęto budowę dworca kolejowego „Września”. Ostatecznie prace przy budynku zakończono w 1887 r.
W piątek 10 lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbył się wernisaż prac Jarosława Czyża, wrzesińskiego plastyka, pt. „Twarze mojej Wrześni”.
W sobotę 4 lutego 2023 r. Muzeum będzie nieczynne.
Za utrudnienia uprzejmie przepraszamy!
Dom mieszkalno-usługowy wzniesiony w 1815 r. na narożu dawnej ulicy Gutowskiej (Słupeckiej, Pocztowej, Warszawskiej, Lenina) i dawnej ul. Ewangelickiej (3 Maja) na terenie należącym wówczas do wsi Opieszyn. W 1845 r. włączony w granice miasta Wrześni.
Rozpoczęły się spotkania promujące strajk dzieci wrzesińskich poprzez prezentację filmu oraz konwersacje. Dokumentalny film „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiada o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich.
Projekt i wykonanie: AJT Project