Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Budynek

nasi partnerzy

Sytuacja:

Obiekt znajduje się na obszarze zabudowanym dawnego placu rynkowego przy obecnej ulicy Dzieci Wrzesińskich, łączącej rynek miejski z kościołem farnym, na działce o numerze ewidencyjnym 1339/2, w obrębie historycznego układu urbanistycznego miasta wpisanym do rejestru zabytków (nr rej. 295/Wlkp/A z 19.04.2006). Budynek wolnostojący z frontem od ul. Dzieci Wrzesińskich (strona zachodnia). Skrzydło południowe oficyny budynku wzdłuż ul. Ks. Jana Laskowskiego.
 

Budynek dawnej szkoły znajduje się pośrodku zabytkowego śródmieścia Wrześni.

 

Budynek dawnej szkoły znajduje się pośrodku zabytkowego śródmieścia Wrześni.

Bryła i rzut:

Budynek dawnej szkoły jednopiętrowy z użytkowym poddaszem, na rzucie prostokąta, 2,5-traktowy w osi z sienią i klatką schodową, nakryty wysokim dachem dwuspadowym. Część zachodnia podpiwniczona. Na parterze oraz na I piętrze po obu stronach sieni i klatki schodowej po dwa pomieszczenia dawnych izb szkolnych. Na poddaszu pomieszczenia dawnych mieszkań nauczycielskich. Od południa dobudowane jednopiętrowe skrzydło na rzucie wydłużonego prostokąta, 1-traktowe, nakryte dachem płaskim.
 

Widok od strony ul. Dzieci Wrzesińskich.

 

Widok od strony ul. Dzieci Wrzesińskich.

Widok od dziedzińca.

Widok od dziedzińca.


Rzut piwnic:
 

Rzut piwnic

Rzut parteru:
 
Rzut parteru z opisem sal

Rzut 1 piętra:
 
Rzut 1 piętra z opisem sal

 

Rzut poddasza:

Rzut poddasza z opisem sal
 

Materiał i technika:

Budynek murowany na ceglano-kamiennym fundamencie. Posadowiony dłuższym bokiem wzdłuż ulicy. Ściany otynkowane obustronnie. Front budynku od ulicy po stronie zachodniej, z wejściem w osi (obecnie 3 stopnie kamienne). W wejściu głównym drzwi dębowe, dwuskrzydłowe z filungami, nad nimi potrójny świetlik. W przyziemiu otynkowany cokół. Ściana frontowa siedmioosiowa z gzymsem międzypiętrowym oraz podokiennym na pierwszym piętrze. Wokół okien profilowane opaski. Okna krzyżowe ze szprosami na parterze oraz krzyżowe na pierwszym piętrze. Gzyms wieńczący profilowany. Ściana szczytowa północna bez dodatków architektonicznych. Na poddaszu trzy krzyżowe okna oraz dwa małe okienka strychowe. Do ściany szczytowej południowej dostawione piętrowe skrzydło z płaskim dachem papowym. Na poddaszu trzy krzyżowe okna oraz dwa małe okienka strychowe. W ścianie dwa przewody kominowe wentylacyjne. Ściana podwórzowa wschodnia bez dodatków architektonicznych. Niewielki gzyms wieńczący profilowany. W osi wejście do budynku, nad nim wielkie okno korytarzowe. Po stronie południowej ściany podwórzowej zamurowane okno na parterze oraz zamurowane okno na piętrze. Budynek nakrywa duży dach namiotowy, kryty dachówką karpiówką. W osi nad wejściami frontowym i podwórzowym wole okno. Na szczycie od strony wschodniej dwa kominy. Dwie piwnice od strony zachodniej. W obu piwnicach po dwa potężne łuki, na których wspierają się sklepienia odcinkowe. W piwnicy południowej znajduje się kotłownia z piecem gazowym, w piwnicy północnej jest magazyn. Na parterze cztery pomieszczenia dawnych izb szkolnych. Po środku sień z klatką schodową. Z sieni prowadzą dwa wejścia do pomieszczeń dawnych izb szkolnych (po stronie północnej i po stronie południowej). Z pomieszczenia pierwszego przechodzi się do pomieszczenia drugiego. Obecnie znajdują się tu sale ekspozycyjne muzeum. Nad parterem strop żelazno-ceglany. Na piętrze znajdują się kolejne cztery pomieszczenia dawnych izb szkolnych. Obecnie użytkowane są jako biblioteka. Strop nad piętrem betonowo-keramzytowy. Na poddaszu (odbudowanym w 2009 r. według planu pierwotnego) gdzie niegdyś znajdowały się mieszkania nauczycielskie zlokalizowane są pomieszczenia administracyjne i magazynowe. Nad nimi strych. Klatka schodowa drewniana, odtworzona w 2012 r. wg wzoru klatki schodowej z 1924 r. (z parteru na piętro na konstrukcji betonowej). Drzwi w ciągach komunikacyjnych przeciwpożarowe i przeciwwłamaniowe o obłożeniu drewnianym z filungami. Drzwi pomiędzy salami ekspozycyjnymi sosnowe z filungami. W sieni na parterze posadzka ceramiczna. W salach parteru i pietra parkiet drewniany. Stopnice schodów drewniane. W korytarzy poddasza i gabinecie posadzka ceramiczna, w pozostałych pomieszczeniach gumowa wykładzina.


 

Galeria

Szkoła Katolicka, Sz. Furmanek, 1901 r.
Budynek W. Stasiak, 1973 r.
F. Włosik, 1948 r.
Budynek z 13. l. 60. XX wieku
Budynek z  Pocz. l. 60. XX wieku
 Internat ZSZ
Historyczny budynek byłej szkoły, 1926 r.
Budynek z Pocz. l. 50. XX wieku
Budynek z 2012 r.
Szkoła powszechna we Wrześni - gdzie katowano dzieci polskie, l. 20. XX wieku
Budynek z  2008 r.
Lata 70. XX wieku
Budynek z 2022 r. po remoncie elewacji.
Budynek z  1966 r.
Budynek z 1996 r.
Wrzesnia. Historyczna szkoła powszechna z tablica pamiątkową, 1926 r.
F. Włosik, 1938 r.
Budynek z 2021 r.
Budynek z  2008 r.
Budynek Muzeum Regionalnego F. Włosik, 1938 r.
Budynek z 1994 r.
Szkoła Katolicka, Sz. Furmanek, 1901 r.
Budynek z 2021 r.
WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project