Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Standardy Ochrony Małoletnich

nasi partnerzy

Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich


STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W MUZEUM REGIONALNYM IM. DZIECI WRZESIŃSKICH
 
CEL
Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich (MRDW) zwane dalej Standardami zostały opracowane w związku z obowiązkami nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
 
Celem Standardów Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, dbałość o ich dobro, uwzględnianie potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
 
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich jest działanie dla dobra dziecka/małoletniego i w jego najlepszym interesie. Pracownicy Muzeum traktują dziecko/małoletniego z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka/małoletniego przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownicy Muzeum, realizują te cele, działając w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.
 
Niniejszy system ochrony dzieci/małoletnich przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci/małoletnich, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc dziecku/małoletniemu oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Muzeum  za bezpieczeństwo dzieci/małoletnich, korzystających z usług Muzeum.
 
SŁOWNICZEK
Ilekroć w Standardach jest mowa o:
  1. MRDW – należy   przez   to   rozumieć   Muzeum   Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
  2. pracownicy MRDW – należy przez to rozumieć wszystkich pracowników Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich oraz inne osoby wykonujące pracę zarobkową, a mające kontakt z małoletnimi poprzez zaangażowanie w działalność MRDW,
  3. krzywdzenie małoletniego – należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie,
  4. małoletni – należy przez to rozumieć osobę, która nie ukończyła 18 roku życia,
  5. opiekun małoletniego – należy przez to rozumieć osobę uprawnioną do reprezentacji i stanowieniu o małoletnim, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy,
  6. osobie odpowiedzialnej za Standardy Ochrony Małoletnich – należy przez to rozumieć osobę wyznaczoną przez Dyrektora MRDW do sprawowania nadzoru nad realizacją niniejszych Standardów.
 
ZASADY BEZPIECZNEJ REKRUTACJI PERSONELU
 
§ 1.
  1. Dyrektor MRDW przed dopuszczeniem pracownika MRDW do działalności związanej z edukacją sprawdza, czy taka osoba figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym, zwanym dalej Rejestrem. Sprawdzenie dotyczy także osób poniżej 18 roku życia. Osoba figurująca w Rejestrze nie może zostać dopuszczona do wyżej określonej działalności.
  2. W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec kogokolwiek z personelu MRDW postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo przeciwko małoletniemu Dyrektor MRDW niezwłocznie odsuwa taką osobę od wszelkich form kontaktu z małoletnimi.
ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE MIĘDZY MAŁOLETNIM A PRACOWNIKAMI PLACÓWKI, A W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHOWANIA NIEDOZWOLONE WOBEC MAŁOLETNICH

zasady bezpiecznych relacji personel-małoletni 

§ 2.
  1. Pracownicy MRDW w kontakcie z małoletnimi:
  • odnoszą się do małoletnich z szacunkiem,
  • wysłuchują małoletnich i starają się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji
    i ich wieku,
  • nie zawstydzają małoletnich, nie lekceważą i nie obrażają,
  • nie krzyczą, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie).
  1. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie.
  2. Nie wolno dotykać małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.
  3. Kontakt fizyczny z małoletnim musi być jawny.
  4. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny pracownika MRDW z małoletnim. Do sytuacji takich zaliczyć można np. pomoc w poruszaniu się, jeśli rodzaj niepełnosprawności tego wymaga, a małoletni/jego opiekun wyrazi zgodę.
 
zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych
 
§ 3.
  1. MRDW nie udostępnia gościom: zwiedzającym i uczestnikom wydarzeń dostępu do internetu.
  2. MRDW udostępnia gościom: zwiedzającym i uczestnikom wydarzeń wyłącznie materiały audiowizualne wskazane przez MRDW. Publikacja materiałów audiowizualnych odbywa się pod nadzorem personelu MRDW.
 
zasady ochrony wizerunku i danych osobowych MAŁOLETNICH
 
§ 4.
Pracownicy MRDW uznając prawo małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniają ochronę wizerunku małoletniego.
 
§ 5.
  1. Pracownikowi MRDW nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku małoletniego (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) na terenie MRDW bez pisemnej zgody opiekuna małoletniego.
  2. Upublicznienie przez pracownika MDRW wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody jego opiekuna.
  3. Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza - zgoda opiekunów na utrwalanie i upublicznianie wizerunku małoletniego nie jest wymagana. Uczestnictwo w wydarzeniu organizowanym przez muzeum jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalenie wizerunku oraz jego publikowanie.
  4. Dane osobowe małoletnich chronione są zgodnie ze standardami RODO w MRDW.
 
ZASADY I PROCEDURY PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB POSIADANIA INFORMACJI O KRZYWDZENIU MAŁOLETNIEGO​
 

§ 6.
  1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez personel MRDW w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra. Personel MRDW traktuje małoletnich z szacunkiem.
  2. Pracownicy MRDW zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi oraz każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne i uzasadnione.
  3. W przypadku zaobserwowania sytuacji przemocowych pomiędzy samymi małoletnimi każdy pracownik MRDW zobowiązany jest do natychmiastowej reakcji i stosownej interwencji polegającej na powstrzymaniu eskalacji konfliktu i zachowań niedozwolonych.
  4. Decyzje dotyczące konkretnego małoletniego powinny uwzględniać również bezpieczeństwo pozostałych małoletnich.
  5. Pracownik MRDW, który ma świadomość, iż małoletni doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z małoletnim, wykazując zrozumienie i wyczucie.
 
§ 7.
W przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie małoletniego jest zagrożone należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie właściwe służby.
 
§ 8.
  1. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.
  2. Pracownik MRDW posiadający informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, jest zobowiązany do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane Dyrektorowi MRDW oraz uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
 
§ 9.
  1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez członka personelu MRDW w czasie zajęć służbowych, to osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
  2. Dyrektor MRDW stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
  3. W przypadku gdy pracownik MRDW dopuścił się wobec małoletniego innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, Dyrektor MRDW powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać pracownika MRDW podejrzewanego o krzywdzenie małoletniego oraz inne osoby mające wiedzę na temat zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra małoletniego jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności, należy rozważyć możliwość powzięcia stosownych środków dyscyplinujących.
 
PROCEDURY I OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA SKŁADANIE ZAWIADOMIEŃ O PODEJRZENIU POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA NA SZKODĘ MAŁOLETNIEGO
 

§ 10.
  1. W przypadku, gdy wobec małoletniego na terenie MDRW nastąpiła możliwość popełnienia przestępstwa Dyrektor MRDW sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
 
ZASADY PRZEGLĄDU I AKTUALIZACJI STANDARDÓW​
 

§ 11.
Dyrektor MRDW obowiązany jest co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
 
ZAKRES KOMPETENCJI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA PRZYGOTOWANIE PPRACOWNIKÓW MDRW DO ICH STOSOWANIA 

§ 12.
  1. Dyrektor MRDW wyznacza osobę odpowiedzialną za przygotowanie pracowników MRDW do stosowania Standardów (zwana dalej Osobą Odpowiedzialną).
  2. Osoba Odpowiedzialna monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie oraz koordynuje zmiany w Standardach prowadząc równocześnie rejestr zgłoszeń i proponowanych zmian.
  3. Pracownicy MRDW mogą przekazywać swoje uwagi, proponować zmiany względem uregulowań zawartych w Standardach do Osoby Odpowiedzialnej oraz zgłaszać incydenty naruszania Standardów.
  4. Wszelkie uwagi, proponowane zmiany i incydenty w zakresie naruszania Standardów Osoba Odpowiedzialna przekazuje Dyrektorowi MRDW.
  5. Wszelkich zmian w Standardach dokonuje Dyrektor MRDW.
 
ZASADY UDOSTĘPNIANIA RODZICOM ALBO OPIEKUNOM PRAWNYM LUB FAKTYCZNYM ORAZ MAŁOLETNIM STANDARDÓW DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NIMI I ICH STOSOWANIA
 

§ 13.
  1. Dokument „Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich” jest dokumentem ogólnodostępnym dla pracowników MDRW, rodziców albo opiekunów prawnych lub faktycznych oraz małoletnich.
  2. Dokument znajduje się na stronie internetowej MRDW. Jest również dostępny do wglądu w MRDW.
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA PRZYJMOWANIE ZGŁOSZEŃ O ZDARZENIACH ZAGRAŻAJĄCYCH MAŁOLETNIEMU I UDZIELENIE MU WSPARCIA
 
§ 14.
  1. Dyrektor MRDW wyznacza osobę odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielania mu wsparcia.
SPOSÓB DOKUMENTOWANIA I ZASADY PRZECHOWYWANIA UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNIEGO
 

§ 15.
  1. Dokumentacja dotycząca ujawnionych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie ze standardami RODO w MRDW
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 
§ 16.
  1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
  2. Standardy zostają wywieszone na tablicy ogłoszeń w MRDW i na stronie internetowej – w wersji pełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.

Standardy Ochrony Małoletnich - Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich (naszbip.pl)
 
 
WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project