1 marca oddajemy cześć i honor żołnierzom podziemia antykomunistycznego tzw. „Żołnierzom Wyklętym”. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Na terenie ziemi wrzesińskiej działała grupa podziemia antykomunistycznego „Zielony Trójkąt”. Była to organizacja zbrojna będąca kontynuacją Armii Krajowej, działająca w 1945 r. na terenie powiatów wrzesińskiego, gnieźnieńskiego i konińskiego. Oddziałem dowodzili Lucjan Najrzał ps. „Marynarz” a po nim Leon Wesołowski ps. „Wichura”.
W zbiorach Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich w dziale bibliotecznym znajdują się rożne książki. Można też znaleźć polskie publikacje drukowane we Lwowie.
BOHATEROWIE ZIEMI WRZESIŃSKIEJ: - LUCJAN NAJRZAŁ ps. "MARYNARZ"
ur. 20.07.1921 r., zm. 31.10.1945 r.
"Żołnierz Wyklęty" - dowódca "Zielonego Trójkąta", poakowskiej organizacji podziemia antykomunistycznego działającego m.in na terenie powiatu wrzesińskiego.
W sobotę 18 lutego 2023 r. w VR-Inkubator w Fałkowie (gmina Łubowo) odbyła się uroczysta promocja książki pt. „Złota Księga uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Publikację przygotowało kolegium redakcyjne z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „GNIAZDO”.
Film dokumentalny „Miasto młodych buntowników” opowiadający o strajku szkolnym Dzieci Wrzesińskich w 1901 r. cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ostatnim tygodniu pokazaliśmy kolejne seanse filmowe dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żydowie oraz dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gnieźnie. Szeroko o naszej promocji napisał ostatni „Gnieźnieński Tydzień”. W następnej kolejności udajemy się do Czeszewa nad Wartą, Nekli i Targowej Górki.
W piątek 17 lutego 2023 r. w pałacu w Miłosławiu odbyła się promocja publikacji „Sewerynowi Mielżyńskiemu w 150. rocznicę śmierci”.
W 1872 r. przystąpiono do wytyczenia miejsca pod budowę linii kolei gnieźnieńsko-oleśnickiej biegnącej nieopodal miasta Wrześni dającej połączenia z Gnieznem i Jarocinem. W marcu 1873 r. przystąpiono do budowy. Ostatnie prace inżynieryjne trwały do końca 1874 r. W styczniu 1875 r. rozpoczęto budowę dworca kolejowego „Września”. Ostatecznie prace przy budynku zakończono w 1887 r.
W piątek 10 lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbył się wernisaż prac Jarosława Czyża, wrzesińskiego plastyka, pt. „Twarze mojej Wrześni”.
Projekt i wykonanie: AJT Project