W 1872 r. przystąpiono do wytyczenia miejsca pod budowę linii kolei gnieźnieńsko-oleśnickiej biegnącej nieopodal miasta Wrześni dającej połączenia z Gnieznem i Jarocinem. W marcu 1873 r. przystąpiono do budowy. Ostatnie prace inżynieryjne trwały do końca 1874 r. W styczniu 1875 r. rozpoczęto budowę dworca kolejowego „Września”. Ostatecznie prace przy budynku zakończono w 1887 r.
W piątek 10 lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbył się wernisaż prac Jarosława Czyża, wrzesińskiego plastyka, pt. „Twarze mojej Wrześni”.
W sobotę 4 lutego 2023 r. Muzeum będzie nieczynne.
Za utrudnienia uprzejmie przepraszamy!
Dom mieszkalno-usługowy wzniesiony w 1815 r. na narożu dawnej ulicy Gutowskiej (Słupeckiej, Pocztowej, Warszawskiej, Lenina) i dawnej ul. Ewangelickiej (3 Maja) na terenie należącym wówczas do wsi Opieszyn. W 1845 r. włączony w granice miasta Wrześni.
Rozpoczęły się spotkania promujące strajk dzieci wrzesińskich poprzez prezentację filmu oraz konwersacje. Dokumentalny film „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiada o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich.
W niedzielę 22 stycznia w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864 władze samorządowe oraz przedstawiciele instytucji, szkół, organizacji i stowarzyszeń oddali hołd powstańcom. O godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni na grobach weteranów Franciszka Tasiemskiego, Jana Krzywdzińskiego i Ludwika Szablikowskiego złożyli kwiaty oraz zapalili znicze m.in. przedstawiciele władz samorządowych: wiceburmistrzowie Artur Mokracki i Karol Nowak oraz wicestarosta Waldemar Grzegorek.
W piątek 20 stycznia 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich z gospodarską wizytą zawitał Tomasz Kałużny, Burmistrz Miasta i Gminy Września wraz ze swoimi zastępcami Arturem Mokrackim i Karolem Nowakiem. Wrzesińskie muzeum jest samorządową instytucją kultury Miasta i Gminy Września. W jej imieniu bezpośredni nadzór nad placówką sprawuje burmistrz, którego wspomagają jego zastępcy. Wiceburmistrz Artur Mokracki sprawuje nadzór w sprawach działalności kulturalnej, zaś wiceburmistrz Karol Nowak sprawuje nadzór w sprawach dotyczących spraw remontowych i inwestycyjnych.
Projekt i wykonanie: AJT Project