Wybudowany w 1912 r. jako pomnik weteranów wojennych. Początkowo znajdował się przy promenadzie ul. Zamkowej (obecnie ul. Harcerskiej), w miejscu gdzie teraz stoi Pomnik Dzieci Wrzesińskich.
W środę 9 listopada 2022 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się rozstrzygniecie Konkursu Filmowego i Fotograficznego im. Dzieci Wrzesińskich „Moja Września”.
Zapraszamy na Święto Niepodległości
We Wrześni jako mieście przygranicznym w okresie przynależności do Cesarstwa Niemieckiego działał Haupt-Zoll-Amt (Główny Urząd Celny - a konkretnie jako Okręgowy Urząd Celny). Obsługiwał on przejścia graniczne Cesarstwa Niemieckiego z Imperium Rosyjskim w powiatach: mogileńskim, gnieźnieńskim, witkowskim, wrzesińskim, jarocińskim i pleszewskim.
W piątek 4 listopada 2022 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich miała miejsce skromna i jednocześnie podniosła uroczystość przekazania przez Sochaczewską Grupę Odkrywców Historii nieśmiertelnika żołnierza Stanisława Roszaka dla jego rodziny.
Górna część nieśmiertelnika została odnaleziona przez członków Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii na polach Bitwy nad Bzurą, z okresu wojny niemiecko-polskiej, która toczyła się od 9 do 22 września 1939 r. Na nieśmiertelnik odkrywcy natrafili na terenie miejscowości Budy Stare, gmina Młodzieszyn, powiat sochaczewski, województwo mazowieckie. Poszukiwania prowadzone przez Sochaczewską Grupę Odkrywców Historii posiadały zezwolenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie delegatura w Płocku.
Przełom października i listopada to w polskiej tradycji czas pamięci o tych co żyli i już odeszli. Pamiętamy w tych dniach m.in. o weteranach walk o wolność i niepodległość Polski.
W niedzielę 23 października 2022 r. wzięliśmy udział w akcji „Zapal znicz pamięci”. Oddaliśmy hołd Polakom pomordowanym w zbrodniach wojennych przez niemieckiego okupanta jesienią 1939 r.
Znicze zapłonęły w miejscach pamięci na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego (przy ul. T. Kościuszki) i na terenie dawnej strzelnicy garnizonowej (przy ul. Gen. W. Sikorskiego).
We wtorek 18 października 2022 r. we Wrzesińskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się projekcje dla uczniów wrzesińskich szkół i mieszkańców filmu „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika zrealizowanego przez Fundację Dzieci Wrzesińskich we współpracy z Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
Zapraszamy na akcję "Zapal znicz pamięci" w niedzielę 23 października 2022 r. Zbiórka przy kościele Świętego Ducha o godz. 13.30.
W środę 12 października 2022 r. do Wrześni przyjechali zaproszeni przez Wielkopolską Organizację Turystyczną dziennikarze różnych mediów. Celem wizyty była prezentacja atrakcji i ciekawostek historyczno-turystycznych dotyczących Wrześni.
Projekt i wykonanie: AJT Project