Z przyjemnością informujemy, że ukazało się trzecie, poprawione i uzupełnione wydanie Wrzesińskiego Słownika Biograficznego pod redakcją Romana Nowaczyka [STAŃCZYKA]. Wydanie zawiera biogramy uwzględnione w poprzednich wydaniach oraz nowe dotyczące m.in. powstańców wielkopolskich, weteranów walk w czasie II wojny światowej oraz zasłużone dla regionu wrzesińskiego osoby, które zmarły w ostatnim dziesięcioleciu.
Pośrodku cmentarza parafialnego na Berdychowie, na centralnej alei, w 1872 r. z fundacji Józefa Kalasantego Jakubowskiego (1788-1877), wystawiono kamienny pomnikowy krzyż. Pomnik wykuty jest z piaskowca. Składa się z krzyża z postacią konającego Chrystusa, który osadzony jest na kamiennym, prostopadłościennym cokole. Od strony lica na płaszczyźnie pionowej wykuto dwa rozmieszczone w dwóch miejscach napisy. W części centralnej "J.K.J. 1/10 1872" - z inicjałami fundatora i datą ustawienia pomnika. Poniżej napis informujący o samym fundatorze: "Fund. Józef Kalas. Jakubowski od 1812 profesor emeryt. Rodak z Kaczanowa". Pomnik ten jest sygnowany. Na jednej ze ścian bocznych postumentu, w górnej jego części, umieszczono napis o autorze: „Zamecki z Poznania fet''.
W środę 11 stycznia 2023 r. w Szubinie odbyła się uroczystość 104 rocznicy boju o to miasteczko podczas Powstania Wielkopolskiego w styczniu 1919 r. Główny punkt uroczystości odbył się na cmentarzu parafialnym przy mogile-pomniku powstańców wielkopolskich, gdzie oddano hołd walczącym o odzyskanie niepodległości spod niemieckiego jarzma i odmówiono modlitwę. Znicze pamięci i wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, reprezentant Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele szkół, organizacji i stowarzyszeń z ziemi pałuckiej. W imieniu społeczeństwa ziemi wrzesińskiej wiązankę kwiatów złożyli pracownicy Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Od 2023 r. w naszym muzeum rezerwację terminów zwiedzania i usługi przewodnickiej przyjmowana jest drogą elektroniczną przez system rezerwacji.
Społeczeństwo Wrześni we wtorek 27 grudnia w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oddało hołd powstańcom, którzy walczyli i wyzwolili Wielkopolskę spod niemieckiego panowania.
Przy mogile-pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni zebrali się przedstawiciele władz samorządowych powiatu wrzesińskiego na czele ze Starostą Wrzesińskim Dionizym Jaśniewiczem i Przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Przyjemskim, miasta i gminy Września na czele z Burmistrzem Tomaszem Kałużnym i Przewodniczącym Rady Miejskiej Bogdanem Nowakiem. Obecne były poczty sztandarowe Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. 68 Pułku Piechoty, Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Mikołaja Kopernika, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego we Wrześni. Ponadto przedstawiciele służb mundurowych Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, kombatanci, bracia kurkowi, rzemieślnicy, harcerze, członkowie stowarzyszeń, organizacji i mieszkańcy miasta.
W piątek 16 grudnia 2022 r. wrzesińscy muzealnicy i eksploratorzy gościli z roboczą wizytą na Ziemi Sochaczewskiej. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie odbyło się spotkanie, na którym omówiono sprawę projektu „Powrót do domu”.
Zapraszamy na 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wrześni oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich w ramach projektu „Bezpieczne przejścia dla pieszych na terenie Miasta Września” w okresie od listopada do grudnia 2022 roku przeprowadziły w swoim budynku zajęcia informacyjne dla przedszkolaków w wieku 5 i 6 lat. Szkolenie przeprowadziła starszy specjalista Katarzyna Chromińska z Straży Miejskiej.
Projekt i wykonanie: AJT Project