1 września 2024 r. obchodziliśmy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W ten dzień spotkaliśmy się w miejscu pamięci przy ul. T. Kościuszki 1a, gdzie 10 września 1939 r. niemiecki agresor dokonał pierwszej zbrodni wojennej w naszym mieście mordując niewinnego 19-letniego Tadeusza Müllera, który przechodził niedaleko kościoła ewangelickiego. Ciało zamordowanego porzucono na śmietniku cmentarza ewangelickiego. Niemiecki okupant nie pozwolił na jego pochówek. Pogrzebu Müllera dokonano dopiero po zakończeniu wojny w październiku 1945 r. Spoczął w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej.
Zapraszamy na wycieczkę terenową w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Od dzisiaj w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich dostępna jest publikacja Jerzego Dąbrowskiego pt. „68 Pułk Piechoty w garnizonie Września”. Jest to trzecie, uzupełnione, wznowienie wydawnictwa o wrzesińskim pułku.
W sobotę 31 sierpnia 2024 r. muzeum nie pracuje (dzień wolny z pracę w niedzielę 1 września 2024 r. w związku z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz ze spotkaniem autorskim)
Zapraszamy na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2024 r.
O godz. 18.00 oddanie hołdu w miejscu straceń na terenie byłego cmentarza ewangelickiego przy ul. T. Kościuszki. Następnie zapraszamy na spotkanie z Jerzym Dąbrowskim, autorem publikacji „68. Pułk Piechoty w Garnizonie Września”. Spotkanie odbędzie się w historycznym budynku koszar – obecnie ZSZ nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich.
Zaproszenie na uroczystość patriotyczną.
W czerwcu 2024 r. do Starostwa Powiatowego we Wrześni, Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni oraz Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni zwrócił się mieszkaniec naszego regionu z zapytaniem o informację o możliwość zainteresowania się stanem pomnika w lesie Dębina w miejscu straceń Polaków przez Niemców z czasu II wojny światowej.
W okresie wakacji do wrzesińskiego muzeum witają goście z różnych stron Polski. Dla przybyłych grup muzeum daje możliwość nieodpłatnego obejrzenia filmu „Miasto młodych buntowników”. Jest to film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiada o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich.
Gmina Września była jedną z pierwszych, która przystąpiła do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Bowiem już jesienią 1989 r. członkowie Obywatelskiego Komitetu Samorządowego z Celestynem Bachorzem na czele podjęli inicjatywę zmiany nazw ulic noszących treści propagandy ustroju komunistycznego.
W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich można zakupić najnowszą publikację z serii Kolekcja Wrzesińska.
Jest to album pt. "Zwyczajne miasto" z fotografiami Wojciecha Wilczyka. Cena jednego egzemplarza: 70 zł.
Projekt i wykonanie: AJT Project