We wtorek 24 maja 2022 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionego pomnika na terenie kolejowego obozu pracy przy stacji kolejowej we Wrześni. Miejsce pamięci przypomina nam o tym, że w tym miejscu podczas okupacji niemieckiej funkcjonował obóz pracy dla polskich Żydów, którzy budowali drugi tor linii kolejowej z Poznania do Kutna. Więźniowie obozu żyli tu w wyjątkowo trudnych warunkach. Cierpieli z niedożywienia, chorób i wycieńczenia. Niektórzy poumierali lub nawet ponieśli tutaj śmierć także w wyniku zamordowania przez funkcjonariuszy obozowych.
W poniedziałek 23 maja 2022 r. w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (powiat ostrowski) odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2021” organizowanego przez Fundację Muzeów Wielkopolskich.
OBCHODY ROCZNICY STRAJKU SZKOLNEGO
20 maja 2022 r. przypadała 121 rocznica Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich. Tego dnia upamiętniono to ważne wydarzenie w historii Polski i naszego miasta
Strajk rozpoczął się w momencie wręczania uczniom podręczników w języku niemieckim. Dzieci albo ich nie odbierały albo pozostawiały na ławkach. Symboliczny gest wykonała uczennica najstarszej klasy Bronisława Śmidowiczówna, która gdy otrzymała od nauczyciela niemiecki katechizm zwróciła go, trzymając przez fartuszek. Jak po latach wspominała „Wiedziona jakimś niewytłumaczalnym odruchem chwyciłam książkę przez fartuszek”.
21 maja 2022 r. Muzeum nieczynne!
Premiera filmu "Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim" w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka - 20 maja 2022 r., godz. 17.00
Podczas tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” we Wrześni (14 maja) zaprezentowano pozyskane do zbiorów w ostatnich 10 latach kroniki z II poł. XX w. prowadzone przez różne podmioty. Kroniki te to niezwykle ciekawy materiał źródłowy do życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego ziemi wrzesińskiej.
BRONISŁAWA ŚMIDOWICZ – INICJATORKA STRAJKU SZKOLNEGO DZIECI WRZESIŃSKICH
13 maja 1901 r. uczennica pierwszej, najstarszej klasy Katolickiej Szkoły Elementarnej we Wrześni, Bronisława Śmidowiczówna (ur. 1888 r.) podczas odbierania przywiezionych do szkoły katechizmów w języku niemieckim, wzięła podręcznik do ręki poprzesz fartuszek. Za ten czyn została ukarana chłostą sześciokrotnym uderzeniem trzcinki na dłonie. Akt oporu uczennicy stał się symbolem zainicjowania strajku szkolnego dzieci we wrzesińskiej szkole.
Zapraszamy do uczczenia rocznicy Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich
W sobotę 14 maja zapraszamy na "Noc Muzeów". Odkryjemy dla Was "Miejskie Kroniki Fotograficzne" z okresu Polski ludowej.
Projekt i wykonanie: AJT Project