W czerwcu 2024 r. do Starostwa Powiatowego we Wrześni, Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni oraz Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni zwrócił się mieszkaniec naszego regionu z zapytaniem o informację o możliwość zainteresowania się stanem pomnika w lesie Dębina w miejscu straceń Polaków przez Niemców z czasu II wojny światowej.
W okresie wakacji do wrzesińskiego muzeum witają goście z różnych stron Polski. Dla przybyłych grup muzeum daje możliwość nieodpłatnego obejrzenia filmu „Miasto młodych buntowników”. Jest to film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiada o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich.
Gmina Września była jedną z pierwszych, która przystąpiła do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Bowiem już jesienią 1989 r. członkowie Obywatelskiego Komitetu Samorządowego z Celestynem Bachorzem na czele podjęli inicjatywę zmiany nazw ulic noszących treści propagandy ustroju komunistycznego.
W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich można zakupić najnowszą publikację z serii Kolekcja Wrzesińska.
Jest to album pt. "Zwyczajne miasto" z fotografiami Wojciecha Wilczyka. Cena jednego egzemplarza: 70 zł.
W piątek 21 czerwca 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się spotkanie autorskie z Włodzimierzem Ignasińskim, działaczem kultury, m.in. współtwórcą Studia Telewizji Osiedlowej Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i autorem książki dla dzieci i nie tylko pt. „Przygody Trzcinki i Smolika”. Autor pochodzi z Wrześni a obecnie działa w północnej Wielkopolsce.
We wtorek 11 czerwca 2024 r. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich gościło 80 uczniów i 9 nauczycieli biorących udział w queście organizowanym w ramach 4. edycji projektu edukacyjnego „Historia i kultura Żydów. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”. Adiunkt muzealny Szymon Adamczyk zapoznał gości z historią Żydów we Wrześni.
We wtorek 11 czerwca 2024 r. odchodzący z parafii Św. Królowej Jadwigi we Wrześni wikariusz oraz katecheta w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni ks. Leszek Zych spotkał się z Sebastianem Mazurkiewiczem, dyrektorem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Ksiądz wikariusz podziękował za dotychczasową współpracę, m.in. za nadzór i pomoc merytoryczną w projekcie „Wiara i pamięć” dotyczącym upamiętnienia kapłanów-męczenników II wojny światowej z ziemi wrzesińskiej. Mimo, że ks. Leszek odchodzi do Inowrocławia, to nie jest koniec współpracy. Omówiono kolejne działania badawcze mające szczególnie upamiętnić osobę ks. Jana Szlachty, dziekana wrzesińskiego w latach 1933-1941.
Zapraszamy na spotkanie z Włodzimierzem Ignasińskim, działaczem kultury, m.in. współtwórcą Studia Telewizji Osiedlowej Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
W sobotę 8 czerwca 2024 r. w miejscowości Ninino na przedpolach Ryczywołu (pow. obornicki) miała miejsce uroczystość patriotyczna 105. rocznicy przyjęcia przez 4 Pułk Strzelców Wielkopolskich (58 Pułku Piechoty) Świętego Stanisława Kostki za swego patrona. Uroczystość rozpoczęła msza św., zaś po niej nastąpiło odsłonięcie pomnika w postaci tablicy pamiątkowej na głazie narzutowym.
We wtorek 28 maja 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich na spotkaniu autorskim gościliśmy prof. Marka Hendrykowskiego, filmoznawcę, medioznawcę, wykładowcę akademickiego, badacza historii filmu. Profesor przyjechał na zaproszenie Wrzesińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców zaprezentować swoją najnowszą książkę „Wiwat! Saga wielkopolska” mówiąca o wielkopolskim etosie tożsamości i pracy. Moderatorem spotkania był dr Andrzej Byrt, były wiceminister spraw zagranicznych i ambasador RP w Niemczech i Francji.
Projekt i wykonanie: AJT Project