Zapraszamy na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2024 r.
O godz. 18.00 oddanie hołdu w miejscu straceń na terenie byłego cmentarza ewangelickiego przy ul. T. Kościuszki. Następnie zapraszamy na spotkanie z Jerzym Dąbrowskim, autorem publikacji „68. Pułk Piechoty w Garnizonie Września”. Spotkanie odbędzie się w historycznym budynku koszar – obecnie ZSZ nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich.
Zaproszenie na uroczystość patriotyczną.
W czerwcu 2024 r. do Starostwa Powiatowego we Wrześni, Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni oraz Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni zwrócił się mieszkaniec naszego regionu z zapytaniem o informację o możliwość zainteresowania się stanem pomnika w lesie Dębina w miejscu straceń Polaków przez Niemców z czasu II wojny światowej.
W okresie wakacji do wrzesińskiego muzeum witają goście z różnych stron Polski. Dla przybyłych grup muzeum daje możliwość nieodpłatnego obejrzenia filmu „Miasto młodych buntowników”. Jest to film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika opowiada o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich.
Gmina Września była jedną z pierwszych, która przystąpiła do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Bowiem już jesienią 1989 r. członkowie Obywatelskiego Komitetu Samorządowego z Celestynem Bachorzem na czele podjęli inicjatywę zmiany nazw ulic noszących treści propagandy ustroju komunistycznego.
W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich można zakupić najnowszą publikację z serii Kolekcja Wrzesińska.
Jest to album pt. "Zwyczajne miasto" z fotografiami Wojciecha Wilczyka. Cena jednego egzemplarza: 70 zł.
W piątek 21 czerwca 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbyło się spotkanie autorskie z Włodzimierzem Ignasińskim, działaczem kultury, m.in. współtwórcą Studia Telewizji Osiedlowej Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i autorem książki dla dzieci i nie tylko pt. „Przygody Trzcinki i Smolika”. Autor pochodzi z Wrześni a obecnie działa w północnej Wielkopolsce.
We wtorek 11 czerwca 2024 r. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich gościło 80 uczniów i 9 nauczycieli biorących udział w queście organizowanym w ramach 4. edycji projektu edukacyjnego „Historia i kultura Żydów. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”. Adiunkt muzealny Szymon Adamczyk zapoznał gości z historią Żydów we Wrześni.
We wtorek 11 czerwca 2024 r. odchodzący z parafii Św. Królowej Jadwigi we Wrześni wikariusz oraz katecheta w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni ks. Leszek Zych spotkał się z Sebastianem Mazurkiewiczem, dyrektorem Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. Ksiądz wikariusz podziękował za dotychczasową współpracę, m.in. za nadzór i pomoc merytoryczną w projekcie „Wiara i pamięć” dotyczącym upamiętnienia kapłanów-męczenników II wojny światowej z ziemi wrzesińskiej. Mimo, że ks. Leszek odchodzi do Inowrocławia, to nie jest koniec współpracy. Omówiono kolejne działania badawcze mające szczególnie upamiętnić osobę ks. Jana Szlachty, dziekana wrzesińskiego w latach 1933-1941.
Zapraszamy na spotkanie z Włodzimierzem Ignasińskim, działaczem kultury, m.in. współtwórcą Studia Telewizji Osiedlowej Wrzesińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Projekt i wykonanie: AJT Project