W poniedziałek 22 stycznia 2023 r. w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864 oddaliśmy hołd weteranom powstania, którzy spoczywają na wrzesińskich cmentarzach. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się przy mogile Stanisława Ostoi Błociszewskiego, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Grzybowie. O powstańcu pamiętali także uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie.
Zapraszamy na prezentację książki "Nasza szkoła. 120 lat wrzesińskiej jedynki".
W sobotę 13 stycznia 2023 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyła się promocja albumu fotografii Janusza Chlasty (1938-2013) pt. „Przemiany 1960 – 1989”. Fotografie zostały udostępnione przez Grzegorza Chlastę, syna Janusza. Potężną spuściznę fotograficzną opracował Władysław Nielipiński, gnieźnieński fotografik, popularyzujący fotografię w Wielkopolsce. Opracował, posegregował i zdigitalizował kilkanaście tysięcy fotografii Janusza Chlasty.
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich i Fundacja Dzieci Wrzesińskich przygotowują film pt. „Arcybiskup Florian Stablewski – w walce o narodowe przetrwanie Wielkopolski”. Twórcami filmu są historyk Sebastian Mazurkiewicz oraz fotograf dokumentalista Krzysztof Marek Nowak.
Film ukazywać będzie osobę arcybiskupa Floriana Stablewskiego i jego zaangażowanie w działalność na rzecz przetrwania narodu polskiego w Wielkopolsce pod zaborem pruskim. Ks. Florian Stablewski zanim został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim przez 18 lat pełnił posługę proboszcza we Wrześni (1873-1891).
W trakcie prac przygotowawczych udało się natrafić na niezbadane dotąd dokumenty dotyczące strajku szkolnego we Wrześni.
Burmistrz miasta i Gminy Września oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapraszają na upamiętnienie Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864.
27 grudnia 2023 r. w 105 r. rocznicę dzienną wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wrześnianie oddali hołd bohaterom walk o niepodległą Ojczyznę. Uroczyste oddanie hołdu odbyło się przy mogile-pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej. W mogile tej spoczywają powstańcy, którzy polegli i zmarli z ran odniesionych podczas walk na froncie północnym powstania. Pochowani są tutaj Mieczysław Białecki, Władysław Brzostowicz, Wincenty Dondajewski, Franciszek Grześkowiak, Szczepan Kostrzewski, Stanisław Krotofil, Antoni Łagoda, Sylwester Misiak, Józef Nowakowski, Józef Rzepka oraz nieznany z imienia i nazwiska powstaniec.
Godziny zwiedzania ekspozycji w 2024 roku.
Dzisiaj 27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jest to chyba najważniejszy moment w historii Wielkopolski, kiedy to dzięki temu wydarzeniu macierz naszego narodu powróciła do niepodległej Ojczyzny.
Zapraszamy w długie zimowe wieczory do zapoznania się w regionalną biblioteczką dotyczącą Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
INFORMACJA !
W dniach 27- 30 grudnia 2023 r. sklepik muzealny nie będzie prowadzić sprzedaży wydawnictw i pamiątek.
Projekt i wykonanie: AJT Project