Zapraszamy na uroczystość patriotyczną: "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" 1 marca 2024 r.
W piątek 9 lutego 2024 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbył się wernisaż pt. „Artefakty pamięci” członków Klubu MOMENT działającego przy Wrzesińskim Ośrodku Kultury.
Na wystawie swoje prace fotograficzne zaprezentowali: Anna Jackowska, Milena Kwiatkowska, Piotr Merda i Piotr Nowak. Prace zostały wykonane techniką cyjanotypii.
W piątek 9 lutego 2024 r. muzeum czynne dla gości od godz. 11.00.
W piątek 2 lutego 2024 r. o godz. 18.00 w auli Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. 68 Pułku Piechoty we Wrześni odbyło się spotkanie z autorami publikacji o wrzesińskiej jedynce. Spotkanie otworzyła dyrektor szkoły Arleta Nowak, po czym gościom zaprezentowali się uczniowie klas trzecich w przedstawieniu ukazującym tradycje historyczne i patriotyczne szkoły. Uroczyście odśpiewano hymn narodowy i hymn szkoły. Po występie uczniów oraz ich opiekunów nagrodzono brawami.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż Klubu Moment „ARTEFAKTY PAMIĘCI”. Na wystawie swoje prace fotograficzne wykonane techniką jaką używano w 1870 r. zaprezentują: Anna Jackowska, Milena Kwiatkowska, Piotr Merda i Piotr Nowak.
W poniedziałek 22 stycznia 2023 r. w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864 oddaliśmy hołd weteranom powstania, którzy spoczywają na wrzesińskich cmentarzach. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się przy mogile Stanisława Ostoi Błociszewskiego, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Grzybowie. O powstańcu pamiętali także uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie.
Zapraszamy na prezentację książki "Nasza szkoła. 120 lat wrzesińskiej jedynki".
W sobotę 13 stycznia 2023 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyła się promocja albumu fotografii Janusza Chlasty (1938-2013) pt. „Przemiany 1960 – 1989”. Fotografie zostały udostępnione przez Grzegorza Chlastę, syna Janusza. Potężną spuściznę fotograficzną opracował Władysław Nielipiński, gnieźnieński fotografik, popularyzujący fotografię w Wielkopolsce. Opracował, posegregował i zdigitalizował kilkanaście tysięcy fotografii Janusza Chlasty.
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich i Fundacja Dzieci Wrzesińskich przygotowują film pt. „Arcybiskup Florian Stablewski – w walce o narodowe przetrwanie Wielkopolski”. Twórcami filmu są historyk Sebastian Mazurkiewicz oraz fotograf dokumentalista Krzysztof Marek Nowak.
Film ukazywać będzie osobę arcybiskupa Floriana Stablewskiego i jego zaangażowanie w działalność na rzecz przetrwania narodu polskiego w Wielkopolsce pod zaborem pruskim. Ks. Florian Stablewski zanim został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim przez 18 lat pełnił posługę proboszcza we Wrześni (1873-1891).
W trakcie prac przygotowawczych udało się natrafić na niezbadane dotąd dokumenty dotyczące strajku szkolnego we Wrześni.
Burmistrz miasta i Gminy Września oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapraszają na upamiętnienie Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864.
Projekt i wykonanie: AJT Project