W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. w Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej obchodziliśmy we Wrześni uroczystość poświęconą kapłanom-męczennikom, którzy pochodzili lub posługiwali na ziemi wrzesińskiej a zginęli zamordowani w niemieckich obozach zagłady.
Uroczystość była zwieńczeniem projektu „Wiara i Pamięć” przygotowanego przez ks. Leszka Zycha, wikariusza kościoła pw. Św. Królowej Jadwigi we Wrześni i katechetę Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni oraz nauczycieli i uczniów tej szkoły.
W środę 24 kwietnia 2024 r. w leszczyńskim ratuszu odbyły się regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Miała tam miejsce konferencja poświęcona pomnikom historii w województwie wielkopolskim zorganizowana przez Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu, we współpracy z Urzędem Miasta Leszno, Muzeum Okręgowym oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lesznie. Przybyłych gości na czele z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Poznaniu Jolantą Goszczyńską, muzealników, konserwatorów, opiekunów zabytków i zarządców pomników historii powitał dr Piotr Jóźwiak, Wiceprezydent Miasta Leszna. Wrzesińskie muzeum reprezentowali Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor placówki i Krzysztof Marek Nowak, dokumentalista muzealny.
Zapraszamy na obchody 176 rocznicy Bitwy pod Sokołowem i Święta Flagi Narodowej
W sobotę 20 kwietnia 2024 r. w salach ekspozycyjnych Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich realizowane były zdjęcia do filmu pt. „Sarah”. Przygotowywana projekcja filmowa to fabularyzowany dokument na motywach powieści „Cień zegara słonecznego” opowiadający o Sarze Hartwitz, Żydówce urodzonej w Trzemesznie w połowie XIX w., córce nauczyciela żydowskiej szkoły elementarnej.
W sobotę 20 kwietnia 2024 r. do Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich powróciła z badań większa część zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej osady wielokulturowej w Obłaczkowie, realizowanych w latach 2006-2012.
W niedzielę 14 maja przypada Święto Chrztu Polski. Jest to święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 656.) poświęcone upamiętnieniu chrztu Polski. Jak napisano w ustawie Święto powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Ze względu na państwowy charakter zachęca się do wywieszenia tego dnia biało-czerwonych flag.
W sobotę 20 kwietnia 2024 r. z powodu nagrań filmowych realizowanych w salach ekspozycyjnych Muzeum będzie niedostępne dla gości.
Zapraszamy na uroczystość patriotyczną!
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich jest placówką dbającą o pamięć o historycznym wydarzeniu Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich i jego uczestnikach.
W 2019 r. Muzeum zwróciło się z wnioskiem do Instytutu Pamięci Narodowej o wpis do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski groby uczestników Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich z 1901 r. znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Września. W ewidencji ujęto 7 takich grobów. Jednym z nich jest grób Anastazji Wojciechowskiej (ur. 19 lutego 1888 r., zm. 1 czerwca 1967 r.) znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni, ujęty jest w krajowej ewidencji grobów weteranów pod numerem 52.
Projekt i wykonanie: AJT Project