W sobotę 20 kwietnia 2024 r. z powodu nagrań filmowych realizowanych w salach ekspozycyjnych Muzeum będzie niedostępne dla gości.
Zapraszamy na uroczystość patriotyczną!
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich jest placówką dbającą o pamięć o historycznym wydarzeniu Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich i jego uczestnikach.
W 2019 r. Muzeum zwróciło się z wnioskiem do Instytutu Pamięci Narodowej o wpis do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski groby uczestników Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich z 1901 r. znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Września. W ewidencji ujęto 7 takich grobów. Jednym z nich jest grób Anastazji Wojciechowskiej (ur. 19 lutego 1888 r., zm. 1 czerwca 1967 r.) znajdujący się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni, ujęty jest w krajowej ewidencji grobów weteranów pod numerem 52.
W PIĄTEK 29 MARCA 2024 R. EKSPOZYCJA MUZEALNA CZYNNA W GODZ. 9:00 – 15:00
W SOBOTĘ 30 MARCA 2024 R. EKSPOZYCJA MUZEALNA NIECZYNNA
W piątek 22 marca 2024 r. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich odwiedziła dr Aldona Molesztak, wykładowca na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Do Wrześni przyjechała na badania w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, która realizuje grant badawczy „Patriotyzm w koncepcji pedagogiki konserwatywnej i katolickiej” prowadzony przez Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
W czwartek 21 marca 2024 r. powtórnie przybyła do Wrześni Magda Hueckel przygotowująca projekt "Kolekcja Wrzesińska 2024". Poprzednim razem odwiedzając Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapoznała się z historiami i ciekawostkami naszego miasta i okolicy przedstawionymi przez dyrektora placówki Sebastiana Mazurkiewicza. Tematy kulturowe, etniczne i historyczne bardzo interesują autorkę projektu. W tym celu wykonała fotografie imprezy „Powitanie Wiosny. Marzanna w Grzybowie” w Rezerwacie Archeologicznym. Dyrektor muzeum obwiózł fotografkę także po innych miejscach gminy Września z ciekawymi historiami, zawitali m.in. do Marzenina, Marzelewa czy Kaczanowa.
Na strychu budynku dawnej szkoły w Bardzie Roman Swancar odnalazł tablicę pamiątkową. Skontaktował się z Łukaszem Cichym ze Stowarzyszenia Bez Granic Września „Wrzos”. Członkowie stowarzyszenia dokonali dalszej penetracji strychu budynku szkolnego, w którym w okresie II wojny światowej znajdował się posterunek niemieckiej schutzpolizei. Została tam ukryta prawdopodobnie we wrześniu 1939 r. przez nauczycieli szkoły w Bardzie.
W dniach 14 i 15 marca 2024 r. w Strzelnie (powiat mogileński) odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające Leona Wesołowskiego ps. „Wichura”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcę organizacji antykomunistycznej „Zielony Trójkąt”.
W dniach 14 i 15 marca 2024 r. w Strzelnie (powiat mogileński) odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające Leona Wesołowskiego ps. „Wichura”, żołnierza Armii Krajowej, dowódcę organizacji antykomunistycznej „Zielony Trójkąt”.
Projekt i wykonanie: AJT Project