Burmistrz miasta i Gminy Września oraz Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich zapraszają na upamiętnienie Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego 1863-1864.
27 grudnia 2023 r. w 105 r. rocznicę dzienną wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wrześnianie oddali hołd bohaterom walk o niepodległą Ojczyznę. Uroczyste oddanie hołdu odbyło się przy mogile-pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym przy ul. Gnieźnieńskiej. W mogile tej spoczywają powstańcy, którzy polegli i zmarli z ran odniesionych podczas walk na froncie północnym powstania. Pochowani są tutaj Mieczysław Białecki, Władysław Brzostowicz, Wincenty Dondajewski, Franciszek Grześkowiak, Szczepan Kostrzewski, Stanisław Krotofil, Antoni Łagoda, Sylwester Misiak, Józef Nowakowski, Józef Rzepka oraz nieznany z imienia i nazwiska powstaniec.
Godziny zwiedzania ekspozycji w 2024 roku.
Dzisiaj 27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jest to chyba najważniejszy moment w historii Wielkopolski, kiedy to dzięki temu wydarzeniu macierz naszego narodu powróciła do niepodległej Ojczyzny.
Zapraszamy w długie zimowe wieczory do zapoznania się w regionalną biblioteczką dotyczącą Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
INFORMACJA !
W dniach 27- 30 grudnia 2023 r. sklepik muzealny nie będzie prowadzić sprzedaży wydawnictw i pamiątek.
UWAGA! W sobotę 23 grudnia 2023 r. Muzeum nieczynne
Zapraszamy na obchody Narodowego Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2023 r.
godz. 17.00 - cmentarz parafialny, upamiętnienie wrzesińskich bohaterów powstania przy pomniku Powstanców Wielkopolskich;
godz. 19.00 - Wrzesiński Ośrodek Kultury - projekcja filmu "Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim", reż. A. Wojtkowiak
GALA PRZEGLĄDU KSIĄŻKI KRAJOZNAWCZEJ I TURYSTYCZNEJ
W piątek 1 grudnia 2023 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się Gala 31 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Organizatorem przeglądu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w ramach którego realizatorem jest Biblioteka PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie we współpracy z Komisją Krajoznawczą Zarządu Głównego PTTK, Wielkopolskim Klubem Publicystów Krajoznawczych oraz Oddziałem PTTK „Mazowsze”.
Radomice niegdyś stanowiły część wsi Strzyżewo. Najstarsza wzmianka o Strzyżewie pochodzi z 1386 r., kiedy to król Władysław Jagiełło darował je oraz Czerniewo (Czerniejewo) i Rakowo wojewodzie kaliskiemu Sędziwojowi Pałuce z Szubina. Odtąd stale dzieliła losy dóbr czerniejewskich.
Projekt i wykonanie: AJT Project