10 listopada 2023 r. w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości we wrzesińskim muzeum odbyło się uroczyste zakończenie Festiwalu Filmów im. Dzieci Wrzesińskich – konkursu filmowo-fotograficznego skierowanego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych.
Zapraszamy do uczestnictwa w Narodowym Święcie Niepodległości !
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich wraz z Fundacją Dzieci Wrzesińskich upamiętniają swoją działalnością historyczne wydarzenie jakim był strajk szkolny polskich uczniów przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim w latach 1901-1902. Jednym z elementów promocji są seanse filmu „Miasto młodych buntowników”, który opowiada właśnie o tamtych historycznych wydarzeniach.
Szanowni widzowie i czytelnicy wystawy oraz albumu „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”!
Ostatnie półtora roku poświęciliśmy na realizację projektu „Madonny Ziemi Wrzesińskiej”. Jesteśmy wdzięczni, że tak wiele osób otwarcie przyjęło i wspomogło nasz pomysł na pokazanie i promocję naszego regionalnego wrzesińskiego dziedzictwa kulturalnego i religijnego jakim są wizerunki maryjne uwiecznione w obrazach i ikonach znajdujących się w 44 obiektach sakralnych na terenie ziemi wrzesińskiej (tereny należące do powiatu wrzesińskiego w przeszłości i obecnie).
W niedzielę 22 października 2023 r. wzięliśmy udział w akcji „Zapal znicz pamięci”. Oddaliśmy hołd Polakom pomordowanym w zbrodniach wojennych przez niemieckiego okupanta jesienią 1939 r. Znicze zapłonęły w miejscach pamięci pod budynkiem dawnego więzienia sądowego (ul. Sądowa) i przy zbiorowej mogile pomordowanych Polaków na cmentarzu parafialnym (ul. Gnieźnieńska).
31 października przypada rocznica ogłoszenia w 1517 r. przez zakonnika, augustianina Marcina Lutra 95 tez przeciwko odpustom na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Zapoczątkowało to proces w Kościele zwanym reformacją. W jej wyniku wyodrębniły się nowe Kościoły nazywane ewangelickimi. Nowe prądy religijne dotarły także do Wielkopolski. Miłosław w II połowie XVI w. stał się jednym z głównych ośrodków protestantyzmu na naszym terenie. W 1555 r. kościół miłosławski przejęli Luteranie, zaś w 1570 r. kościół w Bardzie przejęli Bracia Czescy. 12 lipca 1607 r. w kościele w Miłosławiu odbył się synod zborów wielkopolskich. Potwierdził on ortodoksyjność Konfesji Augsburskiej i potępił wszelkie sekty.
Jak co roku zapraszamy wrześnian do wzięcia udziału w akcji „Zapal Znicz Pamięci”. Akcja organizowana przez pion edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej wraz z rozgłośniami regionalnymi Polskiego Radia ma na celu upamiętnić Polaków pomordowanych przez Niemców w pierwszych tygodniach II wojny światowej, jesienią 1939 r. Od samego początku do akcji przystąpiło Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich. Zapraszamy do oddania hołdu pomordowanym przez zapalenie znicza pamięci.
Album „Madonny Ziemi Wrzesińskiej” autorstwa Sebastiana Mazurkiewicza i Krzysztofa Marka Nowaka z Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich bierze udział w 31 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
Możliwość oddania głosu ma także publiczność.
W piątek 6 października 2023 r. w Powiatowej Scenie Kultury „Zamkowa” w Miłosławiu odbył się kolejny wernisaż „Madonn Ziemi Wrzesińskiej” – wystawy historyczno-fotograficznej przygotowanej przez Sebastiana Mazurkiewicza (historyk, teolog, archiwista i muzealnik) oraz Krzysztofa Marka Nowaka (fotograf, filmowiec, dokumentalista) z Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
Projekt i wykonanie: AJT Project