Od września 1939 r. do stycznia 1945 r. Września znajdowała się pod niemiecką okupacją. Okres ten jest dość dobrze udokumentowany fotograficznie. Do Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich w 2017 r. trafiła znaczna kolekcja fotografii z tamtych czasów. Przedstawiają one życie Niemców w naszym mieście. Są to fotografie z uroczystości wojskowych, fotografie sytuacyjne, czy fotografie różnych zawodów sportowych.
W piątek 3 sierpnia 2023 r. w Bardzie pod Wrześnią, obchodzono jubileusz 240 lat konsekracji kościoła parafialnego pw. Świętego Mikołaja. Główną częścią uroczystości była msza święta jubileuszowa, której przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Trzepkowski. Liturgię uświetniła orkiestra dęta TON z Kościana pod dyrekcją Szymona Jóźwiaka. Po nabożeństwie nastąpił występ chóru pod batutą Sylwii Nowickiej, który ukonstytuował się specjalnie na tę uroczystość. Inicjatorka tego wydarzenia Marlena Sapritonow-Piszczatowska podziękowała wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę wręczając dyplomy oraz kwiaty.
Okres letni to też czas na wizyty w naszym muzeum ciekawych gości. Do Wrześni zawitała prof. UAM dr hab. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
TVP 3 Poznań od 2016 r. realizuje cykl programów turystycznych „Podróże po Wielkopolsce”. Na prośbę redaktora programu Piotra Robakowskiego, 2 sierpnia 2023 r., o sąsiedniej gminie Dominowo opowiedział Sebastian Mazurkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.
W środę 2 sierpnia 2023 r. w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich przyjęliśmy wyjątkowych gości. Zawitali do nas przedstawiciele młodzieży z Francji, Niemiec oraz Polski.
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich otacza opieką groby uczestników strajku szkolnego 1901 r., jakie znajdują się na wrzesińskich cmentarzach. W 2019 r. na wniosek dyrektora muzeum Sebastiana Mazurkiewicza Prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie dr Jarosław Szarek decyzją z 10 lipca 2019 r. wpisał do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski groby uczestników Strajku Szkolnego Dzieci Wrzesińskich z 1901 r. znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Września. Od tego momentu groby objęte są ochroną prawną. W związku z powyższym nie podlegają likwidacji.
W czwartek 3 sierpnia 2023 r. ekspozycja muzealna oraz biuro muzeum będą niedostępne !
Bardo, wieś 9 km na południowy zachód od Wrześni, na południe od drogi do Środy Wlkp., nad Bardzianką (Bardeczką, zwaną też Wielką). W 1 połowie XIX wieku siedziba obwodu wójtowskiego. Parafia wzmiankowana w 1399 roku. Kościół parafialny znajduje się na niewielkim wzgórzu. Sama nazwa bardo oznaczała w języku staropolskim wzniesienie.
W czwarty dzień VI Wrzesińskiego Tygodnia Seniora, wrześnianie udali się do Kórnika. Tutaj zwiedzili oczywiście wspaniałą rezydencję jaką jest zamek rodu Górków i Działyńskich, obecnie siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN użytkowana jako muzeum.
W trzeci dzień VI Wrzesińskiego Tygodnia Seniora, wrzesińscy krajoznawcy trzeciego wieku udali się do Dziekanowic. Tam zwiedzili nowy obiekt Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie prezentowana jest wystawa „Sześć-ścian przeszłości. Skarbiec z Ostrowa Lednickiego”.
Projekt i wykonanie: AJT Project