Muzeum Września
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
we Wrześni, ul. Dzieci Wrzesińskich 13
62-300 Września
tel: 61 43 60 192
e-mail: muzeum@wrzesnia.pl
NIP: 789-15-15-375 REGON: 630284410

Wystawa aktualna

nasi partnerzy


Po sukcesach odniesionych na Łotwie, Litwie oraz na Słowacji, prace Salvadora Dali wykonane do „Boskiej Komedii” Dante Alighieri wystawiane są obecnie w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni we współpracy z Art Expo S.I.A.

 

Czas trwania wystawy: 08.05.2021 do 03.10.2021.

Za wyjątkiem: 23.05.2021, 03.06.2021, 15.08.2021.

 

Wystawa składa się ze 100 prac autorstwa hiszpańskiego malarza - Salvadora Dali, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych artystów sztuki nowoczesnej.

Zorganizowana przez Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we współpracy z Art Expo S.I.A. wystawa pt.: ,,Boska Komedia" składa się ze 100 oryginalnych prac wykonanych metodą ksylografii, które wcześniej stanowiły prywatną kolekcję francuskiej gwiazdy kina - Mariny Vlady oraz rosyjskiego pieśniarza - Włodzimierza Wysockiego. Prace te uznawane są za jedne z najważniejszych dzieł XX wieku.

W roku 1950, na prośbę rzymskiej biblioteki Libreria dello Stato, Salvador Dali podjął się namalowania 100 akwareli ilustrujących pieśni z „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri, po jednej dla każdej z nich. W roku 1951 część akwareli wystawiona została w Rzymie, jednak gdy praca malarza była w toku, umowa z nim została unieważniona, ponieważ uznano, iż „Boska Komedia” Dantego musi być ilustrowana przez artystę włoskiego pochodzenia.

Salvador Dali postanowił z własnej inicjatywy ukończyć dzieło. Prace trwały od 1950 do 1959 roku. W lipcu 1959 roku francuskie wydawnictwo Les Heures Claires kupiło wszystkie prawa autorskie do prac, uzyskując je na wyłączność. Następnie dzieła zostały starannie wydrukowane i wygrawerowane. Wybór kolorów, grawerowanie 3500 tablic drewnianych, które były niezbędne do stworzenia 100 ksylografii, zajęło 55 miesięcy (od kwietnia 1959 roku do listopada 1963 roku) ciągłej pracy grupy najlepszych specjalistów w obecności i pod stałym nadzorem Salvadora Dali.

Jednym z celów wystawy jest przybliżenie odbiorcom tego w jaki sposób hiszpański malarz ilustrował swoje poglądy przy pomocy specjalnego, artystycznego języka, w formie obrazów, które często przybierają wymiar niematerialny, a przy tym wyraźnie oddziałują na oglądających. Wystawione prace przedstawiają twórczą stronę zachwycającej wyobraźni Salvadora Dali.

Był on przede wszystkim artystą intelektualnym. Ilustrowanie własnych teorii i idei stanowiło jeden z głównych celów jego twórczości. Istotnym było ukazanie nie tego, co dostrzega odbiorca, lecz tego, co czuje, myśli, doświadcza, być może nie zdając sobie z tego sprawy.

Na wystawie dostępny będzie przewodnik audio.

• bilety do nabycia w kasie muzeum • obowiązuje reżim sanitarny

 


 
 


 

WIRTUALNIE I TRÓJWYMIAROWO po Muzuem we Wrześni

NASI PARTNERZY

nasi partnerzy

Dane kontaktowe

nasi partnerzy

Godziny otwarcia

nasi partnerzy

Na skróty

nasi partnerzy
© Copyright 2022 www.muzeum.wrzesnia.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: AJT Project