Stowarzyszenie Pro Bono Familiae zaprasza na wystawę „Studnia w Sudanie”. Wystawa fotograficzna opisuje historię budowy studni w miejscowości Nyang w Sudanie Południowym z funduszy pochodzących ze zbiorki przeprowadzonej przez wrzesińskie Stowarzyszenie Pro Bono Familiae. Otwarcie wystawy w piątek 4 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich.
Wystawa przedstawia element dziedzictwa kulturowego regionu wrzesińskiego jakim są wizerunki Madonn pochodzące z różnych okresów historycznych od średniowiecza po współczesność znajdujące się w różnych obiektach sakralnych.
Kolejne miejsce prezentacji wystawy to kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła w Nekli.
W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich dostępna jest do zakupienia publikacja autorstwa Mariana Torzewskiego pt. „Historia wrzesińskiego harcerstwa w latach 1917-2005” wydana przez Urząd Miasta i Gminy we Wrześni.
W sobotę 1 marca 2025 r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym mieście tradycyjnie obchody rozpoczęła msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w kościele farnym.
Rodzinie Furmanków w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego poświęcona jest obecnie wystawa czasowa pt. „Ostrów i jego mieszkańcy w obiektywie FOTO – ILONA”. Ostrowska telewizja „Proart” przygotowała program o rodzinie Furmanków. W tym celu w Ostrowie Wielkopolskim gościli muzealnicy Sebastian Mazurkiewicz i Krzysztof Marek Nowak. Dzięki wizycie nawiązano szerszy kontakt z ostrowskim muzeum w sprawach związanych z fotografem Dzieci Wrzesińskich
Ze smutkiem i żalem żegnamy serdecznego kolegę Mirosława Jadryszaka, przyjaciela naszej placówki muzealnej, osobę zainteresowaną kulturą naszego miasta, miłośnika i twórcy fotografii.
Zapraszamy na uroczystość patriotyczną - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"
1 marca 2025 r. (sobota).
W związku z przygotowaniami uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 1 marca 2025 r. (sobota) ekspozycja muzealna, archiwum i biblioteka Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich będą niedostępne dla gości.
W czwartek 13 lutego 2025 r. w sali sądowej Sądu Rejonowego w Gnieźnie odbyła się projekcja filmu „Miasto młodych buntowników”. Film dokumentalny z elementami fabularyzowanymi opowiadający o Strajku Szkolnym Dzieci Wrzesińskich wyreżyserowali Krzysztof Marek Nowak i Zdzisław Siwik.
Film „Miasto młodych buntowników” zostanie zaprezentowany na sali sądowej Sądu Rejonowego w Gnieźnie (dawniej Ziemskiego), na której w dniach 14-16 listopada 1901 r. odbył się słynny proces przeciwko 26 rodzicom dzieci strajkujących w szkole katolickiej we Wrześni przeciw nauczaniu religii w języku niemieckim. Wyrok ogłoszono 19 listopada 1901 r.
Projekt i wykonanie: AJT Project