Tradycyjnie jak co roku Urząd Miasta i Gminy we Wrześni przygotował koszulki promocyjne. Zaprojektowała je Kinga Kociemba-Springer.
W piątek 30 maja 2025 r. w ramach kolejnej edycji „Kolekcji Wrzesińskiej” w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich odbył się wernisaż oraz spotkanie autorskie Magdaleny Hueckel, artystki fotografii i podróżniczki.
W związku z przygotowaniami do wernisażu i spotkania autorskiego z Magdalena Hueckel ekspozycja muzealna będzie niedostępna 29 i 30 maja 2025 r.
W ramach „Nocy Muzeów” w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zaprezentowany został film „Miasto młodych buntowników” w reżyserii Krzysztofa Marka Nowaka i Zdzisława Siwika zrealizowany przez Fundację Dzieci Wrzesińskich we współpracy z Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich opowiadający o historycznych wydarzeniach Strajku Szkolnego Dzieci we Wrześni. W filmie przedstawiona jest także postać fotografa Szymona Furmanka, który w 1901 r. wykonał serie zdjęć strajkujących wrzesińskich uczniów i ich rodziców. Jego fotografie rozsławiły to wydarzenie oraz nasze miasto w świecie.
Zapraszamy na wernisaż fotograficzny "Potencjalnie odwracalne" Magdaleny Hueckel w ramach "Kolekcji Wrzesińskiej 2024" oraz spotkanie autorskie z autorką wystawy i publikacji. Otwarcie wystawy w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich o godz. 18.30; początek spotkania z autorką i promocja publikacji o godz. 19.15.
W trakcie prac dokumentacyjnych kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w Nowej Wsi Królewskiej w 2024 r., Krzysztof Marek Nowak, dokumentalista Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, fotograf i filmowiec, wykonał setki zdjęć fotograficznych tego zabytkowego obiektu oraz jego zabytkowego wyposażenia.
W poniedziałek 19 maja 2025 r. w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance odbyła się gala konkursu „Muzealne Wydarzenie Roku IZABELLA 2024”. Konkurs organizowany jest przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
W dniach 15-17 maja 2025 r. Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich przygotowało drugi Tryptyk Muzealny. Pierwszego dnia zaprezentowano po raz kolejny nagradzany film o strajku dzieci wrzesińskich pt. „Miasto młodych buntowników”. W drugi dzień w ramach Nocy Muzeów zaprezentowana została lokalna wrzesińska prasa zgromadzona w muzealnym archiwum. Natomiast trzeciego dnia oddano hołd uczestnikom strajku szkolnego w miejscach pamięci przy ul. Ks. Jana Laskowskiego oraz zapalano znicze na grobach weteranów – uczestników strajku.
Ogród Kurkowego Bractwa Strzeleckiego założony został w 1924-1925 r. z okazji 70-lecia istnienia stowarzyszenia. Obiekt w całości założony z funduszy braci kurkowych w wys. 70 tys. złotych. Główne wejście do ogrodu prowadziło z ul. Słowackiego. Składało się z bramy wjazdowej z napisem u góry: Strzelnica i ogród Kurkowego Bractwa Strzeleckiego we Wrześni. Rok założenia 1854.
TRYPTYK MUZEALNY
ekspozycja dostępna:
15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 18.00-21.00
16 maja 2025 r. (piątek) – godz. 18.00-22.00
17 maja 2025 r. (sobota) – godz. 10.00-11.00
WSTĘP WOLNY !
Projekt i wykonanie: AJT Project